Akkoord 2026-2027
Het akkoord voor 2026 en 2027 zet in op een gezondheidszorg die niemand uitsluit, drempels verlaagt, ongelijkheden wegwerkt en investeert in preventie, administratieve vereenvoudiging en transparantie.
Vertrekkend vanuit de gezondheidszorgdoelstellingen van de Algemene raad van het RIZIV engageren de partners binnen de Nationale commissie artsen-ziekenfondsen zich om in een sfeer van vertrouwen verder samen te werken aan de ontwikkeling van hun gemeenschappelijke visie, door:
- verspilling tegen te gaan en patiënten de zorg te bieden die écht waarde toevoegt. Er wordt verder ingezet op “appropriate care” en de uitrol van beslissingsondersteunende hulpmiddelen voor het voorschrijven van antibiotica, medische beeldvorming en klinische biologie.
- in te zetten op preventie door problemen in het beheer en de financiering van het globaal medisch dossier (GMD) als instrument voor preventieve opvolging weg te werken.
- het uitwerken van een palliatief zorgtraject, zodat elke patiënt tijdig toegang krijgt tot kwaliteitsvolle en betaalbare palliatieve begeleiding, met aandacht voor het vermijden van therapeutische hardnekkigheid met respect voor de wensen van de patiënt.
- de organisatie van niet-geplande zorg te verbeteren, door onder meer het optimaliseren van de huisartsenwachtposten en het uitrollen van telefonische triage (1733) zodat spoeddiensten ontlast worden en patiënten sneller de juiste zorg krijgen.
- vooruitgang te maken in de hervorming van de nomenclatuur die zal zorgen voor eerlijke en transparante vergoedingen, bijvoorbeeld door supplementen en afdrachten te beperken en de honoraria duidelijk op te splitsen in een professioneel deel en een kostendeel.
- werk te maken van administratieve vereenvoudiging, wat zich zal vertalen in minder papierwerk, onder andere door de digitalisering van attesten arbeidsongeschiktheid, het schrappen van overbodige formulieren en de veralgemeende toepassing van het ‘only once’-principe. Dit betekent dat gegevens maar 1 keer worden verzameld en dat reeds bestaande beschikbare gegevens hergebruikt worden.
- aandacht te hebben voor de maatregelen inzake de re-integratie van (langdurig) arbeidsongeschikte patiënten en de groeiende tijdsinvestering die dit voor de behandelende artsen met zich meebrengt.
Het akkoord voorziet ook dat de artsenhonoraria lineair worden geïndexeerd met 2,72%, met uitzondering van de raadplegingen van niet-geaccrediteerde artsen. Deze worden niet geïndexeerd en dalen zelfs met € 3.
Naast een reeds gerealiseerd pakket van beheersingsmaatregelen van 62,198 miljoen wordt in dit akkoord een bijkomende besparingsinspanning geleverd van 150 miljoen euro aan besparingen.
In 2026 wordt een bedrag vrijgemaakt van 24,89 miljoen EUR om de volgende nieuwe initiatieven te financieren:
- Overleg tussen kinderpsychiater en huisarts
- Somatische zorg op psychiatrische afdelingen voor kinderen en adolescenten (K-diensten)
- Verhoging van de permanentiehonoraria in de pediatrie
- Niet-fysieke medische contacten voor huisartsen via de geïntegreerde praktijkpremie.
Vanaf 2027 kunnen bijkomende middelen worden geïnvesteerd in de niet fysieke medische contacten voor huisartsen én voor artsen-specialisten.
U kan het volledig Nationaal Akkoord Artsen-Ziekenfondsen 2026-2027 hier raadplegen.
Lid worden
Hier vindt u alles wat uw lidmaatschap bij het Vlaams Artsensyndicaat inhoudt.